سایت بهزیستی استان لرستان

امروز:۱ دی ۱۳۹۳

سالمندی و بهداشت روان

سالمندی فرایندی طبیعی است که دامنه متفاوتی از واکنش ها را در افراد مختلف ایجاد می کند.شما ممکن است نسبت به آن احساس مثبت داشته باشید، ممکن است دچار نوعی احساس وحشت و اضطراب گردید یا ممکن است دچار احساسهای متعارض شوید.

تعداد افراد سالمند، کمتر ازدیگر گروههای سنی نیست، سالمندان می توانند به شیوه ای زندگی کنند که منجر به افزایش حمایت و بهداشت روانی شان در بافتی از بهزیستی اجتماعی و شخصی گردد. برخی از اطلاعات مطرح شده در این نوشتار ممکن است برای شما آشنا و مانوس باشد و بعضی دیگر از مطالب ممکن است در از بین بردن    افسانه های منفی در باره سالمندی و بهداشت روان کمک کننده باشد. ما امید واریم این نوشتار توجه شما را برانگیزاند و منابع و ایده های مفیدی را برای تان به ارمغان آورد تا بتواند به شما در طولانی کردن عمرتان کمک نماید.

تغییرات زندگی بازنشستگی
خیلی آسان است که اثرات بازنشستگی را کمتر از حد تخمین بزنیم . بازنشستگی نه فقط بر روی درآمد و هزینه های روزانه تان اثر گذار است بلکه هدف، موقعیت و شاید شبکه اجتماعی را نیز تحت تاثیرقرار می دهد. به همین میزان شما ممکن است سالیان سال در انتظار بازنشستگی قرار گرفته باشید و حتی بطور جزئی و دقیق برای سالیان بازنشستگی برنامه ریزی کرده باشید . یا بخواهید اطلاعات بیشتری را درباره فرصتهایی که  بازنشستگی می تواند برای شما  فراهم کند، جستجو کنید.

بازنشستگی چه اثرات زیان باری ممکن است داشته باشد ؟
در مقیاس وقایع استرس زا ی زندگی بازنشستگی همچون داغدیدگی و طلاق ازنمره بالایی برخوردار است بروز احساس های چندگانه  و متعارض  در این دوره غیر عادی نیست . از یک سو انتظار کشیدن برای فرا رسیدن بازنشستگی، و از طرف دیگر بروز احساس غم ،کرختی، طرد شدگی یا افسردگی در هنگام بازنشستگی. در صورتی که دچار بازنشستگی زود هنگام یا اجباری شوید ممکن است احساس مورد شوک واقع شدن ،عصبانیت ،مورد صدمه واقع شدن و به همین میزان ترس و واهمه از اینکه در آینده چه بر سر تان خواهد آمددر شما ظاهر شود.

در ابتدای بازنشستگی فرد ممکن احساس آزادی و لذت کند. اما دقیقا پس ازچند هفته احساساتی همچون ملال عزت نفس پایین و تهی و خالی بودن جایگزین    آن احساسات می شود . نگرشهای اجتماعی نسبت به سالمندان     می تواند در پایین آوردن روحیه آنها سهم داشته باشد.

بازنشستگی جه فرصت هایی برای من فراهم می کند؟
با توجه به ویژگیهای فرد،زندگی در دوران بازنشستگی ممکن است خیلی شبیه یا متفاوت با دوره قبل از دوران بازنشستگی تان باشد. (برحسب شغل ،علایق،و اهدافتان) با این حال اغلب مردم در می یابند که با بازنشستگی بیکاری و اوقات فراغتشان خیلی زیاد می شود حتی آن دسته از افرادی که پیش از بازنشستگی شغل تمام وقتی نداشته اند. فراهم شدن چنین زمانی می تواند فرصتی را جهت دنبال نمودن علائق و فعالیتهای رشدی(اجتماعی ،معنوی و شخصی) فراهم آورد.

در صورتی که تاکنون چنین کاری را انجام نداه اید، بهتر است در مورد اهدافتان تصمیم گیری کنید و سپس برای آنها برنامه ریزی کنید. در این خصوص، ایده ها و نظرات مختلف و متنوعی را در نظر بگیرید و راجع به هریک از آنها با خانواده و دوستانتان صحبت کنید در صورتی که همسر دارید درگیرکردن همسرتان در این قبیل بحث ها مفید است. در صورتی که هنوز مشغول به کار می باشید پیدا کردن راههایی که کارفرما جهت ایجاد آمادگی برای بازنشستگی فراهم می آورد مفید است. این برنامه ها اغلب شامل سمینارها،کارگاههای آموزشی و اطلاعات مفید در خصوص منابع آینده می باشد.

هر چیزی که شما برای انجام دادن انتخاب می کنید، در می یابید که برای حفظ علایق، فعال نگه داشتن و رشد یک ساختار منظم در زندگی روزانه تان مفید می باشد.
سن گرایی در جامعه غربی منجر به شیوع این باور شده است که هر چه سن افراد بالاتر رود کیفیت زندگی پایین تر میرود. سالمندی مشابهه هر دوره سنی است و چالشهای خاص خود را دارد. اما این قبیل چالشها می تواند توسط خود سالمند مطرح شوند یا می توان جهت دریافت کمک با دوستان، خانواده و سازمانهای حمایتی در میان گذاشته شوند هم چنین میتوان با سالمندان دیگر یا بصورت فردی یا جمعی در میان گذاشته شوند. با این هدف که زندگی توام با آسایش و کاملی برای سالمند در دوره بازنشستگی فراهم شود.

داغدیدگی
در طول زندگیمان ممکن است هر یک از ما داغدیدگی و از دست دادن عزیز را تجربه کنیم . به عنوان یک سالمند شما هم ممکن است شاهد از دست دادن اعضا نزدیک به خودتان نظیر همسر، اعضا خانواده یا دوستانتان شوید.

داغدیدگی جه اثری بر روی من می گذارد؟

واکنش سوگ ممکن است به شیوه های مختلفی دیده شود. اغلب با احساس های قوی، ترس برانگیز، آشفته و مغشوش کننده همراه است. الگوی معمولی روند پیشرفت هیجانی سوگ عبارت است از: انکار و ناباوری در  آغاز،احساس گناه و خشم در مرحله بعدی، و به اوج رسیدن در پذیرش و مصالحه با واقعیت در مرحله آخر. البته هیچ دو نفری وجود ندارند که داغدیدگی شان مشابهه یکدیگر باشد.

عوامل متعدد و پیچیده ای وجود دارد که بر فرایند داغدیدگی تاثیر میگذارد، در صورتی که شما بخواهید از این احساس اجتناب کنید،  قادر نخواهید شدکه برای بقیه عمرتان زندگی کاملا با آرامش فراهم آورید و یا اینکه ممکن است بعدا برای خودتان زمینه های اختلالها و مشکلات روحی و روانی را فراهم آورید.

چطور می توانم به خودم در تطابق و سازگاری با داغدیدگی کمک کنم؟
گفتگو با دوستان و خانواده در مورد فردی که از دست داده اید و آنها او را می شناسند، می تواند کمک کننده باشد. به عنوان راه حلهای دیگر شما ممکن است ترجیح دهید که منابع حمایتی رااز جامعه پرستاران، ویزیتورهای سلامت و بهدشت، یا مددکاران اجتماعی دریافت کنید. اگر به یک دین یا مذهب خاصی تعلق دارید شما می توانید منابع حمایت را از درون کلیسا، مسجد، یا کنیسه تان دریافت کنید.

پزشکان خانواده که از شخص بیمار در آخرین مراحل بیماریش مراقبت کرده اند، می توانند در این موقعیت کمک کننده باشند . آنها به خاطر شغلشان با واقعیت مرگ و اینکه چگونه این واقعیت میتواند در انسانها اثر بگذارد آشنا هستند. دکترها همچنین در صورت نیاز افراد را به مشاوره ارجاع می دهند، یا ممکن است برا ی فرد دارو تجویز نمایند. داروهای خفیف آرامبخش و ضد افسردگی ها اغلب به فرد داغدیده داده می شود. اگر چه این داروها ممکن است نشانه های بیماری را که به دنبال داغدیدگی آمده اند رفع نمایند لازم است نسبت به عوارض جانبی این قبیل داروها نیز هشیار باشید . (اعتیاد آور بودن داروهای آرامبخش خفیف)

حفظ سلامت و فعال باقی  ماندن اهمیت ورزش در سلامت روانی و جسمانی
ورزش در سلامت فیزیکی و روانی اثرات مثبتی دارد. سودمندیهای ورزش در شرایط خاص نظیر افسردگی در بخش بعدی این نوشتار خواهد آمد.
همان گونه که ما پیر تر می شویم، تغییراتی در توانائی جسمانی ما بوجود می آید. این تغییرات شامل از دست رفتن جرم استخوان،(خصوصا در زنان)از دست دادن تونس ماهیچه ای و مشکلات مرتبط با آن است. با این حال حیطه این تغییرات از یک شخص به شخص دیگر متفاوت است . شواهد پزشکی مطرح می کنند که کاهش زیاد ماهیچه ای نتیجه سالمندی نیست و امر اجتناب ناپذیری نمی باشد. بلکه ناشی از کم تحرکی و بی حرکتی درازمدت در طول زندگی است. کاهش فعالیت های  فیزیکی می تواند منجر به ایست حرکتی شود و برعکس با ورزش های منظم و مرتب ممکن است از آن حالت برگردد .شما ممکن است از قبل اهل ورزش و فعالیت فیزیکی باشید، به همین خاطر دلیلی نمی بینید که چرا همراه با افزایش سن تان تغییرات فیزیکی بایستی صورت بگیرد. هیچ نوع  ورزشی وجود ندارد که سالمند نتواند آن را انجام دهد. فقط لازم است که ورزش مناسب با وضعیت جسمانی شما باشد. و حرکتی باشد جهت سلامت و رفع مشکلات حرکتی که ممکن است داشته باشید.

در صورتی که مدت زمان طولانی ورزش نکرده اید، یا مایل به انجام شکل جدیدی از ورزش هستید، ترتیب دادن یک بررسی و چک آپ کلی از وضعیت جسمانی تان لازم است. دربعضی مواقع با توجه به بررسی کلی نوع به خصوصی از ورزش برای شما تجویز می شود. به عنوان شکلی از درمان برای مسائل موجود در سلامت شما می‌توانید مشاوره بگیرید مبنی بر اینکه چه نوع ورزشی برای شما مناسب است.

اهمیت برنامه غذایی و تغذیه در بهداشت و بهزیستی جسمانی و روانی
تغذیه خوب منجر به ایجاد حس سالم بودن، فعال باقی ماندن برای مدت زمان طولانی، و مقاومت در برابر بیماری می گردد. با این حال شما ممکن است مشکلاتی در امر تغذیه منظم وسالم  داشته باشید نظیر کاهش اشتها، فقدان وسیله نقلیه جهت خرید کردن و رفتن به فروشگاه یا تنها زندگی کردن (شاید پس از مرگ همسری که مسئول تهیه غذا بوده است.)
خوردن به شیوه ناسالم ممکن است منجر به احساس خستگی، افسردگی و سرما در شما شود. برای حفظ سلامت و حفظ سطحی از انرژی، الگوهای منظم و خوب خوردن حائز اهمیت است. در صورتی که مشکلاتی در تغذیه یا اشتها به غذا دارید لازم است با یک متخصص تغذیه مشورت نمائید. آنها متخصصین حرفه ای هستند که در ارزیابی و کنترل مشکلات تغذیه ای و برنامه غذایی مهارت دارند. این متخصصین اغلب در مراکز بهداشتی و بیمارستانها  مشغول به کار می باشند.

خواب
بسیاری از مردم مشکلاتی در به خواب رفتن دارند و اغلب بروز این مشکل با افزایش سن نیز افزایش می یابد. از ۵۰ سالگی به بعد، میزان خوابی که به صورت طبیعی نیاز داریم،کاهش می یابد و معمولا به ۶ ساعت و کمتر از آن می رسد. تحت این شرایط حتی اگر فرد شبی اتفاقی نخوابد هیچگونه ضایعه پایداری برای فرد بوجود نمی¬آید.

با این حال، بی خوابی های مداوم یا اختلال در خواب می تواند منجر به خستگی، تحریک پذیری، و مشکل در تمرکز حواس و دقت می شود. زمانی که شما مکررا ” در خوابیدن مشکل دارید ممکن است دچار کمبود خواب شوید. کمبود خواب یا کسر خواب می تواند روی هوش، و کنترل حرکت اثر بگذارد. همچنین می تواند تا ثیر منفی بر روی سوخت و ساز و فرآورده های هورمونی ایجاد کند. ضمنا در زمان ابتلا به کمبود خواب، شما احتمالا بیشتر مرتکب خطا می شوید یا بصورت غیر منطقی رفتار می کنید.

فقدان طولانی مدت خواب می تواند یا باعث مشکلات بهداشت روانی گردد یا علامت و نشانه ای از مشکلات روانی باشد. ( مشکلاتی مثل افسردگی و اضطراب ) در صورتی که چنین مشکلاتی دارید مشورت کردن با مراکز بهداشتی جهت شناسایی مشکل تان و راه حل های ممکن یا ارجاعات بعدی حائز اهمیت است.

اگر مشکلات مربوط به خواب با معیارهای بهداشت خواب هماهنگ نباشد.پزشک تان ممکن است برای مدت کوتاهی قرص های خواب آور تجویزکند. قرص های خواب آور می توانند برای شکستن الگوی بد خواب شما مفید باشد. اما نبایستی یه صورت درازمدت استفاده شوند. زیرا مصرف درازمدت اثر بخشی آنها را کم می کند  و زمینه اعتیاد و وابستگی به آن را برای شما فراهم می کند. به عنوان یک فرد سالمند، شما بایستی آگاه باشید که  مصرف درازمدت ممکن است حساسیت فزاینده به قرص های خواب آور خصوصا بنزودیازپین ها را فراهم آورد. هم چنین ممکن است، تعامل های نا خواسته بین قرص های خواب آور و سایر داروهایی که برای درمانها ی دیگرتان استفاده می کنید شما را آسیب پذیر نماید.

زندگی اجتماعی
سالهای بازنشستگی می تواند به دلیل رها شدن از پاره ای تعهدات اجتماعی دوره های قبل از بازنشستگی منجر به بروز احسا سهای خوشایند شود. بسیاری از سالمندان در این دوره در می یابند، تنهایی منجر به تنهایی یا انزوا نمی شود بلکه می تواند منافع و سودمندیهای هیجانی، هوشی و معنوی داشته باشد که در دوره های قبلی زندگی سخت تر حاصل می شد.
با این حال بسیاری از سالمندان در می یابند که مولفه اجتماعی برای بهداشت روان و بهزیستی شان لازم و ضروری است. باز نشستگی فرصت های جدید برای صرف اوقات با کسانی که دوستشان داریم فراهم می آورد  و به گسترش شبکه اجتماعی مان یا ساختن شبکه های جدید اجتماعی کمک می کند.

فرد سالمند ممکن است خواهان شرکت در فعالیت ها ی بیشتر و ساز مان هایی شود که از آنها لذت می برد. کسب اطلاعات در خصوص سرویس های اجتماعی، تورها، ورزش ها و فعا لیتهای داوطلبانه مفید است. در این خصوص فرد می تواند با افراد جدید آشنا و به برقراری ارتباط های جدید بپر دازد.

فعالیت های داوطلبانه
بسیاری از افراد سالمند سالهای بازنشستگی را به عنوان زمانی جهت آغاز کارهای داوطلبانه انتخاب می نمایند فعالیتهای داوطلبانه زمینه تحریکات هوشی و اجتماعی را می تواند فراهم کند و پتانسیلی را برای دوستی های جدیدو افزایش عزت نفس از طریق به کارگیری و استفاده موثر از مهارتها و یا اکتساب مهارتهای جدید شود. داوطلبان سالمند از طریق به کارگیری و استفاده از تجربیاتشان برای اعضاء جوانتر جا معه می توانند لذتهای خاصی بدست آورند.
امروزه این نکته که حضور داوطلبانه سالمندان با به کار گیری از مهارتها و دانش آنها می تواند منجر به استفاده از کارآنها شود، مورد اهمیت و توجه واقع شده است. اخیرا موسسه ای تحت عنوان Home office با به راه اندازی پروژهای به نام Vita با هدف به کار گیری و حفظ داوطلبین سالمند دست به ابتکار تازه ای زده است.
سازمان Age Concern در ادامه برنامه فعالیت های بین نسلی  برای تامین نیاز های کودکان، جوانان و بزرگسالان دچار مشکل بوجود آمده است که از طریق کار داوطلبانه سالمندان ادره می شود. گیر ندگان خدمات این سازمان شامل آن دسته از افرادی هستند که دچار اختلالات شدید روانی می باشند داوطلبان سالمند می توانند نقش های زیادی را به عهده بگیرند مثل دستیار آموزشی، مربی، هم صحبتی و رفاقت و دوستی. جهت اطلاعات بیشتر درباره پروژه های بین نسلی با   Age Concern تماس بگیرید.

زندگی خانوادگی
تحقیقات مکررا نشان داه اند که تماس با بستگان و دوستان با طیف مختلف سنی برای بهداشت روانی سالمندان مفید است. ارتباط چهره به چهره، تماس تلفنی، پست الکترونیکی سالمندان را می توانداز حالت انزوا بیرون آورد خصوصا آن دسته از سالمندانی که تنها  زندگی می کنند. بسیاری از مشکلات عملی که منجر به بروز مشکلات روانی می شوند مثل فقر و جا به جایی و انتقال می¬توانند با کمک دوستان و روابط فامیلی کاهش یابند.

آنچه که واقعا درست است و کمتر در سطح وسیعی گزارش شده است، تاثیر سودمند تعاملات گروههای سنی مختلف با سالمندان است. سالمندان به همان میزان که دریافت کنندگان خدمات و مراقبت هستند به همان میزان نیز ارائه دهند گان خدمات می باشند. تحقیق پیماشی سال ۲۰۰۳ WOOdworth and Age Concern  نشان می دهد که ۷۵ درصد پدر و مادر بزرگها ی انگلیسی در زندگی نوه هایشان درگیر و سهیم اند و نقش های مختلفی نظیر مراقبت کنند گی، مربی گری و آموزش دهندگی را بازی می کنند.

اگر شما در نزدیکی تان هیچ عضو خانوادگی ندارید و یا با اقوام یا فامیل ارتباطتان را از دست داده اید این موضوع می تواند منبع استرس های ناخوشایندی در شما شود و باعث به انزوا کشاندن یا تنهایی شما در سالهای بعدی شود. بنابر این به خاطر آوردن روش های متعدد تداوم و حفظ ارتباط حائز اهمیت است کما اینکه روش های متعددی در این خصوص وجود دارد مثل اینترنت و پست الکترونیکی.
امروزه تعداد زیادی از سالمندان از اینترنت و پست الکترونیکی برای تداوم و حفظ ارتباط شان با اقوام و دوستان استفاده می کنند. سالهای بازنشستگی می تواند فرصت هایی را برای تثبیت مجدد روابط فامیلی و یا شروع روابط
جدید باشد.

فرصت های یاد گیری و تداوم زندگی فعال روانی
استفاده مداوم از فرصت های یادگیری در هر دوره سنی می تواند به بهبود زندگی کمک کند و در مجموع احساس سالم بودن بیشتری را ایجاد کند.
راههای متعددی برای شما در این خصوص باز است. کافی است کمی فکر در خصوص برگشتن و کسب انواع مختلف آموزش ها و تعلیم وتربیت داشته باشید. تقریبا تمام فرصت ها برای یادگیری بصورت منطقه ای و محلی  فراهم شده است این نوع آموزش ها از یک منطقه به منطقه دیگر ممکن است متفاوت باشد .دانشگاهها کالج ها و مراکز تعلیم و تربیت محلی بزرگسالان طیف متفاوتی از برنامه های آموزشی را که دوره های کوتاه مدت را نیز شامل میشود در بر می گیرند .

کتابخانه ها منابع خوبی برای یادگیری به شیوه مستقلانه هستند. به همان میزان که ارائه دهنده منابع اطلاعاتی ارزنده ای نیز می باشند.

تمایلات جنسی
معمولا در جامعه این گونه مرسوم است که سالمندان تمایلات جنسی ندارند.  برعکس هم در مردان و هم در زنان سالمند دیده شده است که رابطه جنسی رضایتمندانه وجود دارد واین رابطه  با وجود افزایش سن ادامه می یابد.

اگر شما چنین احساسی دارید دلیلی وجود ندارد که به چنین احساسی توجه نکنید چون سالمند هستید. هیچ نوع محدودیتی در جهت فراهم نمودن شریک جنسی (همسر )چه برای زن ومرد وجود ندارد با این حال اگر هیچ نوع تمایل جنسی ندارید یا نسبت به دوره های قبلی زندگی این تمایل کمتر شده است نبایستی به این موضوع به عنوان یک مسئله و مشکل نگریسته شود.
به خاطر داشته باشید که شما به عنوان یک فرد سالمند مستحق یک رابطه جنسی هستید. برای شما به اندازه خیلی زیادی قابل قبول است که احساس های جنسی داشته باشید. برای زوجتان نیز چنین احساسی قابل قبول است و همین طور نسبت به یکدیگر احساسات جنسی داشته باشید.

استمناء و رابطه جنسی بین زوجین نبایستی به عنوان یک مسئله نگریسته شود .
مطالعات نشان داده اند که بیش از یک سوم زنان سالمند و تقریبا نیمی ازمردان ۷۰ سال و بالاتر از آن استمناء می‌کنند و بیش از نیمی از زنان و مردان متاهل سالمند در این دامنه سنی کماکان رابطه جنسی با همسرانشان را دارند.
حتی زمانی که تمایل و توانایی برای مقاربت کاهش یافته است بسیاری از سالمندان در می یابند که نیازی در آنها برای ارتباط مداوم و صمیمانه با طیف وسیعی از افراد با سنین مختلف وجود دارد.

معنویت
معنویت عبارت است از چگونگی ایجاد مفهوم و معنایی از گذشته، حال و آینده مان، خواه این امر در قالب یک مذهب رسمی یا بصورت فردی طرح ریزی شده باشد.
معنویت ایده های ما را در مورد اینکه ما چه کسی هستیم و هدفمان از زندگی چیست را شامل می شود. بسیاری از مردم در سنین مختلف در زندگی شان تجربه های معنوی دارند و این تجربه ها می تواند اثر عمیقی بر بهداشت روانی آنها بگذارد.

در سالمندان مسائل معنوی در اغلب اوقات بر موضوعات خاصی نظیر داغدید گی و مواجهه اجتناب ناپذیر با مرگ متمرکز است. با این حال سالمندانی هستند که لذت مرحله برجسته ای از زندگی و وقایع مهم زندگی را تجربه می‌کنند.

بسیاری از سالمندان در جهت سازش و صلح با پروردگارشان و مردم تلاش می کنند و سعی می کنند که معنایی از زندگی خودشان را در بافت کلی تر بدست آورند.
اگر شما متحمل رنج هایی در این زمینه ها هستید در اغلب موارد منابع حمایتی قابل دسترس در اماکن مقدس نظیر مساجد، کلیسا ها، کنیسه ها و معابد وجود دارد. اکثر مذاهب خدمات مراقبتی و حمایتی خود را چه به آنهایی که
به آن مذهب ایمان دارند و چه آن دسته که ایمان ندارند را ارائه می‌دهند.
در صورتی که شما به هیچ مذهبی ایمان ندارید اما مایلید درباره موضوع های معنوی صحبت کنید، گفتگو با یک مشاور مفید می باشد.

موضوعات بهداشت روانی
رایج ترین مسائل بهداشت روانی که در سالمندان یافت می شود، افسردگی و زوال عقلی است. عقیده گسترده ای وجود دارد مبنی بر اینکه این مشکلات جزئی طبیعی از فرایند دوران سالمندی است. اما این امر شامل تمام سالمندان نمی شود. تنها ۲۰ درصد سالمندان بیش از ۸۵ سال و ۵ درصد سالمندان بالای ۶۵  سال دچار زوال عقلی می باشند . ۱۰-۱۵ درصد سالمندان بالای ۶۵ سال دچار افسردگی اند. بسیار مهم است که به خاطر آوریم که  اکثر سالمندان تا پایان دوره زندگیشان در وضعیت خوبی از سلامت روان باقی می مانند.

افسردگی
افسردگی چیست ؟
افسردگی وضعیت ناتوان کننده ای است که رایج ترین مشکل سلامت روان در بریتانیای کبیر می باشد. در حالت خفیف افسردگی خودش را بصورت خلق پایین، خستگی جسمانی، دشواری در انجام وظایف روزمره و عدم لذت بردن و احساس بی ارزشی روز می کند. افسردگی عمده شامل احساس ناامیدی و بی یاوری است. در وضعیت شدید و حاد این مسئله منجر به بروز افکار خودکشی و اقدام به خودکشی می شود.

نشانه ها و عوامل
نشانه های افسردگی شامل بی خوابی و اختلال در خواب، بی اشتهائی، انرژی پایین، تمرکز حواس ضعیف، خلق پایین، بیقراری، احساس گناه، نا امیدی و ناتوانی در جهت حرکت به سمت علائق یا لذت بردن از فعالیت هایی که قبلا شما از آن لذت می بردید.
عوامل متعددی زمینه ساز بروز افسردگی اند. برخی از مرد م بر ای بروز افسردگی بنا به دلایل متعدد مستعدتر از سایر مردمند. عواملی مثل سوابق خانوادگی و تجربه های دردناک زندگی گذشته از جمله عوامل سبب ساز بروز افسردگی اند.

وقایع خاص زندگی و موقعیت های اجتماعی می توانند آغازکننده بروز دوره های افسردگی  شوند. یا حتی منجر به بدتر شدن وضعیت و دشوار تر کردن بهبودی گردند. این وقایع شامل بیماریهای جسمانی، تغییرات عمده زندگی (نظیر نقل مکان کردن، مهاجرت، بازنشستگی، فقر،تنهائی، داغدیدگی، شکست در روابط بین فردی و مورد آسیب واقع شدن فیزیکی یا حمله و تجاوز جنسی باشد.

افسردگی در اواخر زندگی
اثرات افسردگی به تناسب بر سالمندان بیش از سایر گروههای سنی است. این امر بدین دلیل است که سالمند بیش از سایر افراد گروههای سنی دیگر در معرض وقایع و موقعیت های افسرده زا واقع می شود. شرایطی مثل بیماریهای جسمانی، ناتوانیهای فیزیکی، داغدیدگی، فقر و تنهائی و انزوا.

به عنوان یک فرد سالمند که افسردگی را تجربه می کنید، علائم افسردگیتان ممکن است با علائم سایر بیماریهایتان به اشتباه گرفته شود. این بدین دلیل است که نشانه ها ی افسردگی در این دوره سنی متفاوت از علائم افسردگی در سنین جوانی می باشند. علائم افسردگی در اواخر دوره زندگی مثل بیقراری و اضطراب می توانند با بیماریهای پارکینسون یا آلزایمر به اشتباه گرفته شوند. هم چنین می تواند با بیماریهایی ناشی از ضربه ها و بیماریهای قلبی یا حتی اثرات جانبی تجویزهای دارویی به اشتباه گرفته  شود.

اگر شما فکر می کنید افسردگی دارید که پزشکتان تشخیص درست نداده است، لازم است در این خصوص با پزشکتان بطور دقیق صحبت کنید و اگر لازم شد با پزشکی دیگر این موضوع را در میان بگذارید. هم چنین ضروری است که درخواست ارزیابی جامع توسط متخصصینی مثل روانپزشک یا عصب شناس را نیز بدهید.

اگر شما ۷۵ساله یا بیش از آن هستید، افسردگی شما ممکن است منجر به عدم تعادل در سوخت و ساز ناشی از فقر در تغذیه و خواب شود. علاوه بر این ممکن است ایمنی و مصونیت بدن شما را تحت فشار قرار دهد و شما را برای ابتلا به بیماریهای عفونی مستعدتر سازد.

خودکشی
در برخی از افراد، افسردگی منجر به خودکشی می شود. عواملی که منجر به بروز خودکشی در افراد سالمند می شود ممکن است با عوامل بروز دهنده آن در سنین جوانی متفاوت باشد. به عنوان مثال بیماریها و دردهای مزمن، تنهایی یا کاهش در تحرک و فعالیت ممکن است منجر به افسردگی و ناامیدی در سالمند شود.

علائم هشدار دهنده در افسردگی که منجر به قصد خودکشی می شود عبارت است از:
•   فقدان علاقه به چیزها یا فعالیت هایی که معمولا لذت بخش هستند.

•   قطع ارتباط با تعاملات اجتماعی، عدم مراقبت از خود و عدم توجه به آراستگی و نظا فت شخصی

•   شکستن رژیم دارویی و تجویزهای دارویی

•   تجربه یا انتظار از دست دادن فرد مهم زندگی مثل همسر

•   احساس بی یاوری و یا بی ارزشی (چه کسی به من نیاز دارد.)

•   کنار گذاشتن فعالیت ها، بخشیدن اموال و چیزها یاایجاد تغییر در میل و خواست ها

سایر علامت ها شامل اشتغال قبلی با موضوع مرگ، فقدان توجه و اهمیت به سلامت شخصی ،مراسم ها ی خداحافظی و بیان جملاتی مثل “این آخرین باری است که شما را میبینم”یا “من از این به بعد به چیزی احتیاج نخواهم داشت”در قرار ملاقات ها بایستی مورد توجه قرار گیرند مهم ترین شاخص، بیان و اظهار صریح راجع به اقدام به خودکشی است.

سن شروع
اگر چه ممکن است افسردگی در اواخر زندگی شروع شود، این امر می تواند در هر مرحله دیگری از زندگی نیز آغاز شده باشد. اگر شما سالمندی هستید با سابقه قبلی از افسردگی، در این صورت  با عوامل سبب ساز آن بیشتر آشنا یی دارید و نسبت به نشانه های آن آگاه تر هستید. به همین دلیل ممکن است بهترین شیو ه های کنترل و درمان آن را در طی سالیان درازی که این بیماری همراهتان بوده است یاد گرفته باشید. با این حال راههای دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشند که به تخفیف افسردگی منجر می شوند و شما استفاده از آن شیوه ها را جهت کاهش افسردگی مفید ببینید.

چطور می توانید به کاهش افسردگی تان کمک کنید؟
افسردگی برای هیچ شخصی با هر نوع خلق وخویی یک وضعیت روانی طبیعی نیست. با این حال بسیاری از افرادی که مبتلا به این بیماریند، پس از درمان مناسب می توانند به بهبودی کامل دست یابند. شما نیز به عنوان یک فرد سالمند نیز به اندازه یک فرد جوان می توانید به درمان پاسخ دهنده باشید. در صورتی که خواهان آن باشید. با این حال جنبه هایی از مداخلات پزشکی و دارویی وجود دارد که ممکن است اثرات متفاوتی بر شخص سالمند داشته باشد. داروهای ضد افسردگی می توانند اثرات جانبی و علائم پس از ترک را در سالمند نشان دهند.

شما ممکن است اثرات متقابل بین داروهای ضد افسردگی و دیگر داروهایی که جهت درمان سایر بیماریهای جسمانی تان تجویز شده است را تجربه کنید. هم چنین لازم است بدانید داروهایی که جهت درمان های جسمانی‌تان تجویز می شود، می توانند منجر به بروز افسردگی نیز شوند. این داروها عبارتند از :
بتابلوکرها داروهای ضد فشار خون، و برخی از داروهای مربوط به بیماری های قلبی، استروئیدها، سداتیدها .

مشاوره
گفتگو کردن پیرامون احساسات، ترس ها و افکار منفی به همان اندازه که آنها را کنترل می کنیم مفید و موثر می‌باشند. و می توانند در تخفیف افسردگی مان مفید باشد. اگر احساس می کنید خیلی ضعفید، ممکن است در وهله اول قادر نباشید که ارتباط برقرار نمائید. مشاوره می تواند به عنوان تنها روش درمان یا درمان تکمیلی در کنار دارو درمانی به کار برده شود.

متاسفانه سالمندان مبتلا به افسردگی کمتر توسط پزشکشان به مشاور ارجاع داده می شوند. و بیماران سالمند لازم است که از پزشکشان درخواست نمایند که آنها را به نزدیکترین مشاور یا روان درمانگر موجود در منطقه مسکونی شان  ارجاع دهند.

درمان با شوک الکتریکی
این درمان بحث برانگیز شامل عبور دادن جریان الکترونیکی از طریق یک یا دو طرف مغز تحت شرایط بیهوشی است.
اگر شما دچار افسردگی شدید می باشید و به سایر درمانها پاسخ نداده باشید ECT  ممکن است برای درمانتان توصیه شود.
به طور سنتی ECT به بیمار افسرده سالمند به دلیل اثرات مخرب و مضر داروهای سه حلقه ای ضد افسردگی که بر سیستم قلب می گذارد، داده می شود.

با این حال در حال حاضر انواع داروهای ضد افسردگی قابل دسترس وجود دارند که به اندازه شیوه های دیگر درمانی مفید می باشند.

استعداهای ذهنی خلاق و هماهنگی های حرکتی می توانند تحت تاثیر ECT واقع می شوند. علاوه بر این خطر و ریسک ناشی از بیهوشی بسیاری از افراد تحت شوک الکتریکی را مورد تهدید قرار می دهد. برای بسیاری از سالمندان شوک الکترونیکی می تواند خطرات جدی تری نظیر مشکلات قلبی، شکستگی ها را ایجاد نماید.

روش های درمانی تکمیلی، درمانهای گیاهی، شیو ه های دیگر درمانی هستند که پاره ای از بیماران افسرده  جهت بهبود و درمان به کار می برند. این درمان ها شامل انواع ماساژ ها، آرومو تراپی، یوگا و هموتراپی میباشند.

گیاه درمانی بطور موفقیت آمیزی جهت درمان افسردگی به کار رفته و مفید واقع شده است. اگر مایل به درمانهای گیاهی هستید، لازم است با پزشکتان مشورت کنید و اطمینان یابید که که اثرات متقابلی با سایر داروهایی که مصرف می کنید، نداشته باشد.


اقدامات پیشگیرانه

اگر چه هنوز هم درک کاملی از افسردگی نداریم ،با  این وجود می توانیم گام هایی را جهت کاهش خطر وتوسعه و افزایش افسردگی برداریم. توجه به سلامت جسمی ،عاطفی و هیجانی،اجتماعی احتمالا در بالا بردن خلق مان ،افزایش عزت نفس مان و پرورش حس اینکه ما می توانیم بطور معنی داری با جهان ارتباط برقرار کنیم و در آن زندگی کنیم موثر واقع می شوند . این موارد بهترین شیو ه های مقابله با افسردگی اند . گام های کوچکی هستند که میتواند بهبودی و درمان افسردگی را طولانی نماید.


زوال عقلی

زوال عقلی به گروهی از بیماری ها اطلاق می شود که بر عملکرد های طبیعی مغز اثر می گذارد، این اثر منجر به کاهش توانائی های ذهنی، حافظه، تفکر، حل مسئله، توجه و ادراک می شود.

چه عواملی باعث بروز این بیماری است ؟
بیماری آلزایمر متداول ترین بیماری ناشی از زوال عقلی است. این بیماری یک بیماری پیشرو نده، با تخریبهای برگشت ناپذیر نرون های مغزی است.
محققین معتقدند که شروع این بیماری به ترکیبی از عوامل همچون سالمندی، سبک زندگی، وراثت و مسائل ژنتیکی بر می گردد و دلیل مشخصی برای آن وجود ندارد.
برخی از بیماری های زوال عقلی  که کمتر متداول اند به دلیل فقدان و کمبود اکسیژن در مغز، جراحات و صدمات مغزی، فشار به مغز (ناشی از تومورها، هیدروسفالی)، بیماریهای عصب شناختی (به عنوان مثال بیماری پارکینسون)، عفونت(به عنوان مثال ایدز )، نقص و کمبود ویتامین یا مصرف درازمدت نوشا به های الکلی ناشی می شوند.

علائم و نشانه های زوال عقلی چیستند؟
با توجه به مراحل بیماری علائم زوال عقلی متفاوتند. در مراحل اولیه تشخیص زوال عقلی دشوار است. شخص تغییرات کوچکی در عملکرد زندگی روزانه اش تجربه می کند، مثل تمرکز حواس، تصمیم گیری و حافظه کوتاه مدت .
در مراحل میانی، شخص بیشتر دچار گمگشتگی و بهت، فراموشی بویژه در نام افراد و وقایع اخیر می شود. به همین دلیل فرد ممکن است به سهولت بر انگیخته، خشمگین و پرخاشگر شود
در مراحل آخر، شخص در یادآوری صورت افراد و اشیاء مانوس ناتوان است. آنها قادر به بیان و فهمیدن خودشان یا آنچه به آنها گفته شده است نیستند. قادر به انجام  و رعایت بهداشت شخصی نیستند. و به دلیل مشکلات شدید حرکتی ممکن است نیازمند به صندلی چرخدار شوند یاحتی بستری شوند.

چگونه می توان به کاهش زوال عقلی کمک کرد ؟
ماهیت برگشت ناپذیری بیماری زوال عقلی باعث شده که این بیماری از بسیاری از بیماری های دیگر روانشناختی متمایز و متفاوت گردد. توقف و برگشت پذیری در این بیماری وجود ندارد. هر چند موارد استثناء نیز وجود دارد. مثل زوال عقلی ناشی از کمبود ویتامین ها (که میتواند با رفع کمبود ویتامین مربوطه درمان شود) یا زوال عقلی ناشی از ضربه به سر (که می تواند با عمل جراحی درمان شود.)
داروهای ضد زوال عقلی، نظیر آری سپت و رمینی وان جهت کاهش علائم و نشانه ها تجویز می شود. اما درمان کننده های قطعی نیستند. این داروها توسط راهبردهای ۲۰۰۱  NICE توصیه شده بودند. اما اخیرا NICE بر این توصیه ها و راهبردها بازنگری انجام داده است که بر اساس آن اعلام کرده است که شبهاتی در خصوص اثر بخشی این داروها وجود دارد. هر دو نوع دارو توسط انجمن بیماران آلزایمری تایید شده اند اما دسترسی به آنها از طریق خدمات NHS تضمین و بیمه نشده است.

NICE در حال انتشار راهبردهای جدید درمانی زوال عقلی در فوریه ۲۰۰۷ می باشد. نتایج مثبت اولیه از تحقیق در خصوص درمان های جدید زوال عقلی بدست آمده است. درمان ژنتیکی که شامل فرا نشاندن بافت های طراحی  شده ژنتیکی در درون مغز بیماران مبتلا به آلزایمر می باشند نشان داده است که روند پیشرفت بیماری را کند می‌کند. مکمل های مربوط به ویتامین B اثرات مشابهی بر روی برخی از بیماران داشته است .اگر چه تحقیقات بیشتری در این حیطه مورد نیاز است

پرتو درمانی، موسیقی، ماساژ، آرومو تراپی و تحریکات چند حسی در کاهش بیقراری و پرخاشگری همراه با بیماری موثر بوده است .

چگونه می توان از زوال عقلی پیشگیری کرد ؟
اگر چه هیچ روش پیشگرانه ای برای زوال عقلی وجود ندارد، شواهد توصیه می کنند که تغییرات ساده در سبک  زندگی می تواند در کاهش آسیب پذیری کمک کننده باشند. این تغییرات شامل دنبال کردن رژیم غذایی سالم و بهداشتی، کنار گذاردن دخانیات وپرهیز از مصرف افراطی نوشا به های الکلی، ورزش منظم و استفاده از مکمل ها   نظیر Ginko Biloba که چرخه و جریان خون را در مغز بهبود می بخشند. (پیش از مصرف چنین مکمل هایی حتما با پزشکتان مشورت کنید.) فعال نگه داشتن مغز و ذهن با انجام فعالیت هایی مثل حل معما و جدول کلمات می توانند مفید و موثر واقع شوند

چه منابع حمایتی برای مراقبت کنندگان وجود دارد؟
اگر شما از شخصی که مبتلا به زوال عقلی است مراقبت می کنید، قطعا نیاز به کمک های مالی و عملی در سطح محلی و منطقه ای دارید. آنچه که شما به آن نیاز دارید به شرایط شما و به میزان خدمات اجتماعی محلی تان بستگی دارد. چنین خدماتی ممکن است شامل کمک های خانگی، تغذیه ای استفاده از مراکز روزانه، نیاز به توصیه های درمانی و مراقبتی باشد که از طریق ادارات دولتی، خدمات اجتماعی یا سازمان های غیر دولتی ارائه می شوند.

همان گونه که بیماری به مراحل آخر خود میرسد، شخص مبتلا، نیاز به کمک های شخصی بصورت روزانه  دارد کمک هایی مثل شستشو، استحمام، پوشیدن لباس. انجمن بیماران مبتلا به آلزایمر منابعی را فراهم می کند و اطلاعاتی را ارائه میدهد مبنی بر اینکه چگونه این کمک ها را به شیوه ای موثر دریافت کنید.
در مواقعی شما ممکن است به این نتیجه برسید که شخص مبتلا به زوال عقلی نیاز به مراقبت های تمام وقت در مرکز اقامتی دارد. برنامه ریزی در این خصوص تا آن جائی که ممکن است بایستی با دقت انجام شود. زیرا این امر مشکلات مالی و سایر مشکلات عملی را کاهش میدهد و شخص را قادر می سازد که بیشترین منابع را برای هر نوع تصمیم گیری داشته باشد. در مورد پرداخت هزینه ها و مبلغ پول پرداختی جهت مراقبت بایستی به موقیت مالی خود و منطقه ای که در آن زندگی میکنید و مراکز مراقبت این بیماران را دارند توجه کنید.

مراقبت از فردی که مبتلا به زوال عقلی است می تواند هم از نظر فیزیکی و هم عاطفی خسته کننده و ملال آورباشد  توجه به نیاز های خودتان به عنوان مراقبت کننده بسیار مهم است. شما به حمایت مداوم نیاز دارید و به همان اندازه به استراحت های کو تاه مدت. به همین دلیل نزدیک شدن و حفظ و تداوم ارتباط با دوستان و دیگر اعضا فامیل جهت دریافت کمک های جسمی و عاطفی آنها مفید و موثر می باشد.

علاوه بر این شما ممکن است بخواهید که برای چند روز یا چند هفته استراحت کنید و مراقبت از فرد بیمار را به کسی یا موسسه ای واگذار نمائید سازمانهای داوطلبانه محلی ممکن است چنین خدماتی را در منطقه مسکونی تان فراهم آورند. نظیر مرکز روزانه و گروههای حمایت از مراقبین. سازمان های مفید در سطح ملی شامل:Helped and Aged ، Alzhimers Societ  وCarers UK  می باشند.

افسردگی یا زوال عقلی ؟
در سالمندان بیماری افسردگی بیش از زوال عقلی رواج دارد. اما برخی مواقع پزشکان بیماران سالمند مبتلا به افسردگی یاحتی سایر اختلا لات روانی را به غلط بیمار مبتلا به زوال عقلی تشخیص می دهند. علائمی که منجر به تشخیص غلط پزشکان می شود عبارت است از: فراموشی، فقدان تمرکز حواس، و فقدان تفکر. در حقیقت کسی که مبتلا به افسردگی است نسبت به این مسائل و مشکلات آگاه است و می تواند به آن صحبت کند در حالی که فرد مبتلا به زوال عقلی قادر به این کار نیست.

دیگر مسائل و مشکلات مربوط به بهداشت روانی
فراتر از آنجه در اینجا مطرح شد، مسائل و مشکلات روانی وجود دارند که سالمندان ممکن است آنها را تجربه نمایند. در حقیقت میزان این قبیل مسائل به اندازه ای است که در سایر گروههای سنی متداول است.
از دیگر مشکلات و مسائل روانی (نادر)که بر سالمندان تاثیر می گذارد، اختلالات اضطرابی و اسکیزوفرنی است این مسائل ممکن است به دلایل مختلف و با علائم و نشانه های متفاوت در سالمندان ظهور نماید .

گروههای متمایز و متفاوت
سالمندان متجانس و همگن تر از سایر گروههای سنی دیگر نیستند. اگر چه سالمندان ممکن است در فرایند سالمندی مشابهه باشند. اما سن و سالمندی قویترین ویژگی هویت فرد نیست. عوامل دیگری نظیر تعلق به گروههای اجتماعی دیگر و اتصال به کل فرهنگ آن جامعه عامل قویتری در شکل گیری هویت شخصی می‌باشد اگر شما به اقلیت های اجتماعی متعلق می  باشید،ممکن است دچار مسائل و مشکلاتی شوید که متعلق به آن گروه است و تجربیات متفاوتی از بودن را به عنوان یک فرد سالمند داشته باشید.

سالمندان سیاه پوست و اقلیت های قومی
اگر شما سالمندی از اقلیت های قومی هستید ممکن دوره سالمندی را با مشکلات خاصی در انگلستان تجربه نمائید شاید به دلیل تجربه نژادگرایی در اوایل دوره زندگی تان . نژادگرایی ممکن است در زندگی کنونی تان به عنوان یک
واقعیت اجتناب ناپذیر باشد. شما ممکن است ناچار شوید که از خدمات بهداشت روانی (یا سایر خدمات ) استفاده کنید که متفاوت با سبک زندگی تان و متفاوت با فرهنگ تان می باشد. برخی از افراد نژادگرایی را در درون این سرویس ها تجربه می کنند و شما ممکن است استفاده از این سرویس ها را ایمن و مطمئن نیابید.

سالمندی و مراقبت
در انگلستان سالمندان ترکیبی از ارائه دهندگان و دریافت کنندگان خدمات مراقبتی هستند. به عنوان یک فرد سالمند شما ممکن است یک یا هردو نقش را در زمان های مختلف بازی نمائید.

سالمندان به عنوان ارائه دهندگان مراقبت
به عنوان یک مراقبت کننده حمایت هایی که شما ارائه می دهید ممکن است دامنه ای از ارائه حمایت های عاطفی (گوش دادن، درک کردن و تقدیر کردن )تا فراهم نمودن کمک های عملی روز  به روز باشد مراقبت کنندگان ممکن است بصورت نیابتی از شخصی که آنها مراقبت او را به عهده دارند حمایت و طرفداری نمایند. این نوع حمایت ها شامل: حمایت کردن از شخص جهت دریافت حقو¬قشان جهت درمان،  مزایا و حقوق مادی، تامین مسکن و….. می‌باشد. یا کمک کردن جهت برقراری ارتباط نیازها و دیدگاههای شخص نیازمند با سرویس های خدماتی یا افراد حرفه ای و متخصص باشد.
شما ممکن است احساس کنید که نیازی به هیچ نوع کمک بیرونی ندارید اما با کسب حمایت های بیرونی می توانید در سطح وسیعی استر س های خود را کاهش دهید.

اگر شما در حال مراقبت از شخصی با مشکلات روانی در جامعه هستید، بنابر این حق ارائه درخوستی به نهاد Community Care Assessment که زیر نظر NHSو Community Care Act1990می باشد دارید. هر شخصی میتواند درخواست حمایت را برای شخصی که نیاز به حمایت دارد ارائه کند. اگر شخصی که شما
از او مراقبت می کنید با این امر موافق باشد، سرویس خدمات اجتماعی بایستی او را ویزیت نماید تا میزان سطح نیاز فرد و سطح خدماتی که بایستی برای او فراهم شود را تعیین کند. (مراقبت های اقامتی نیز شامل این امر می‌شود)این امر بصورت خودکار اتفاق نمی افتد بلکه مستلزم ارزیابی و نتایج ناشی از آن است.

مراقبت از فردی با مشکلات جسمانی یا روانشناختی تجربه ای دشوار است که هزینه های عاطفی و مادی زیادی را برای مراقبت کننده ایجاد می کند.

مشکلات هیجانی و عاطفی به مدت و رابطه مراقبت کنندگی بستگی دارد. شما ممکن است در حال مراقبت ازهمسر،خویشاوند بزرگسال (مثل فرزندان ) یا نوه اتان باشید . مسائل و مشکلات شخصی، اجتماعی و بهداشت روانی ممکن است چند وجهی و پیچیده باشد. به عنوان یک مراقبت کننده حائز اهمیت است که از وضعیت جسمانی و بهداشت روانی خود نیز مراقبت کنید.
با وجود چنین چالش ها و مشکلاتی، رابطه مراقبت کنندگی می تواند یک رابطه پاداش دهنده باشد مراقبت کردن
می تواند دو جانبه باشد. در هر حالت متقابل ،هر دو طرف به همدیگر چیزهای مثبتی را ارائه می دهند و تجربیات مثبتی را با یکدیگر خواهند داشت


سالمندان به عنوان دریافت کنندگان مراقبت

همان گونه که ما مسن تر می شویم در ما نیاز های مختلف به مراقبت گسترش و توسعه می یابد. در این خصوص ممکن است نیاز به انطباق زندگی مان با این قبیل نیازها  و مراقبت از خودمان به شیو های جدید باشیم  این امر هم چنین به منزله پذیرش مراقبت به مفهوم حمایت عاطفی و عملی ارائه شده توسط یک فرد مراقبت کننده که چشمداشت مالی در این خصوص ندارد نیز میباشد. این مراقبت ممکن است توسط شریک زندگی یا همسر یا دیگر بستگان بزرگسال، دوست یا همسایه صورت گیرد.

اکثر سالمندان دوست ندارند که دریافت کنندگان منفعل مراقبت باشند، اما مایلند که انتخاب های عاقلا نه¬ای دست بزنند انتخاب هایی که توام با حمایت اعضاء خانواده و اشخاص مورد علاقه باشد. منابع مختلفی وجود دارندکه می‌توانند به شما در اتخاذ تصمیم ها و کسب اطلاعات کمک کنند. کافی است که شما با آنها ارتباط برقرار کنید. تا بتوانید منابع حمایت و مشورت را کسب نمائید . Help the Age و  Age CONCERN  اطلاعات ارزنده ای را در خصوص شیو های کسب مسکن، دریافت حقوق و مزایا، و چگونگی انطباق با دامنه وسیعی از مشکلات روانی فراهم می¬کند و به همان میزان نیز راهنمایی هایی در خصوص خدمات بهداشتی و اجتماعی ارائه می دهد .

کسب چنین اطلاعاتی و بحث در خصوص آنها با مراقبت کننده تان مفید است و بر اساس آن می توانید طرح کمکی خود را بر اساس نیازها و ظرفیت هایتان طراحی و تدوین نمائید.
در مواقعی که مشکلات بهداشتی و سلامتی شما یا مراقبت کننده تان در حال بدتر شدن است، طراحی کردن نیاز ها و وضعیت مراقبت در آیند ه حائز اهمیت خواهد شد.

چه زمانی نیاز به حمایت و مراقبت کنندگی بیشتری دارید؟ آیا مراقبت های اقامتی می تواند یک راه حل برای آینده باشد؟ طرح چنین سوالهایی ویافتن راه حلهای مناسب، احتمالا به آرامش روانی و ایجاد حس قدرتمندی کمک میکند.
اگر شما نخستین بار است که مراقبت کنندگی طولانی مدت را دریافت می کنید و یا در حال دریافت مراقبت از شخصی جدید می باشید این امر منجر به تغییر روابط های مهم شما می شود و به دنبال آن ممکن است شما دچار مشکلات شدید عاطفی شوید . Carersuck and Age Concern و انجمن های مربوط به بیماریهای خاص (مثل انجمن بیماران مبتلا به آلزایمر ) می توانند به شما مشورتهایی در خصوص چگونگی انطباق با این تغییرات بدهند. و ر وابط شما را در روند مثبتی در آینده تغییر دهند.

مراکز بهداشت روانی، یا سایر خدمات بهداشت روانی حرفه ای وجود دارند که به شما مشاوره های ارزنده ای را ارائه می دهند و به همین اندازه شما را با سایر منابع محلی مرتبط می سازند .

  1. ahmad

    تاريخ: مرداد ۱۸م, ۱۳۸۹

    دستت درد نکنه

Leave a Reply

leader leader president president

آخرین اخبار